Jak dbać o psa zimą?

Zima potrafi być uciążliwą porą roku zarówno dla właścicieli psów jak i ich podopiecznych. Nie wszystkie psy dobrze znoszą wahania pogody, śnieg i mróz. Oczywiście są też takie, które uwielbiają śnieg i tarzanie się w nim.

Jakkolwiek, to my musimy zadbać o właściwą ochronę naszych ukochanych zwierzaków.

Jeśli nasz pupil mieszka w domu to właściwie nie ma problemu. Natomiast psy mieszkające na dworze, należy koniecznie zabezpieczyć przed zimnem i zapewnić im dobrze ocieploną budę. Jej wnętrze najlepiej wyłożyć słomą lub styropianem, gdyż koce czy ręczniki chłoną wilgoć i zwyczajnie zamarzają a przy niskich temperaturach. Dobrze jest usytuować budę w miejscu osłoniętym od wiatru. Przy fatalnych warunkach pogodowych nie należy ryzykować zdrowia zwierzaka i powinno się zabrać go do jakiegoś pomieszczenia np.: przedsionka.

Również jeśli masz psa seniora pamiętaj, że marznie on teraz szybciej niż psi młodzieniec, więc nawet jeśli mieszkał całe życie na dworze, postarajmy się zapewnić mu ciepłe schronienie w domu.

Zima potrafi być uciążliwą porą roku zarówno dla właścicieli psów jak i ich podopiecznych. Nie wszystkie psy dobrze znoszą wahania pogody, śnieg i mróz. Nie dla każdego pupila zimowa aura jest sprzyjająca i nie wszystkie rasy są jednakowo przygotowane na „ekstremalne” warunki.

Aby zima nie stała się dla zwierzaków koszmarem i żeby nasze psiaki mogły w pełni korzystać z zimowych spacerów należy w tym czasie zaplanować dodatkowe działania w opiece nad czworonogiem.

Ciepłe schronienie

Jeśli nasz pupil mieszka w domu to właściwie nie ma problemu. Natomiast psy, czasami z różnych powodów mieszkające na dworze, należy koniecznie zabezpieczyć przed zimnem i zapewnić im dobrze ocieploną budę. Jej wnętrze najlepiej wyłożyć słomą lub styropianem, gdyż koce czy ręczniki chłoną wilgoć i zwyczajnie zamarzają a przy niskich temperaturach ważne jest, aby pies był odizolowany od wilgoci.

Dobrze jest usytuować budę w miejscu osłoniętym od wiatru, najlepiej w zadaszonym kojcu oraz pamiętać o umieszczeniu jego podłogi ponad gruntem. Przy fatalnych warunkach pogodowych nie należy ryzykować zdrowia zwierzaka i powinno się zabrać go do jakiegoś pomieszczenia np.: przedsionka.

Trzeba jednak pamiętać, że zwierzęta, które spędzają cały rok na zewnątrz przyzwyczaiły organizm do innych temperatur.

Aby nie fundować im huśtawki termicznej unikajmy umieszczania ich w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi zwykle ponad 20 stopni oraz lokowania ich legowiska przy włączonym grzejniku. Również jeśli masz psa seniora pamiętaj, że marznie on teraz szybciej niż psi młodzieniec, więc nawet jeśli mieszkał całe życie na dworze, postaraj się zapewnić mu na seniorowe psie lata ciepłe schronienie w domu.

Nie możemy zapominać, że zimą nasz pies potrzebuje zdecydowanie więcej kalorii, aby ogrzać organizm. Podobnie jak my, pies chętnie zje ugotowany, ciepły posiłek w mroźny dzień.W przypadku gdy karmimy psa suchą karmą można polać ją ciepłą wodą. Nie zwiększymy tym oczywiście kaloryczności, ale zapewnimy zwierzakowi namiastkę ciepłego jedzenia.

Planując zimowe spacery należy dostosować ich długość zarówno do wieku naszego pupila jak i jego stanu zdrowia oraz ogólnej kondycji organizmu. Pamiętajmy, że zimowe spacery powinny być aktywne i zapewnić psu sporą dawkę ruchu. Zadbaj o to, aby psiak nie wychłodził się zbytnio w czasie spaceru. Pilnuj, żeby nie jadł śniegu i zbyt długo się w nim nie tarzał. Nie pozwalaj także na kąpiele. Niektóre rasy np.: labrador retriever znane są ze swego upodobania do wody i nawet minusowa temperatura nie jest w stanie przeszkodzić im w rozkoszowaniu się kąpielą. Mając w domu takiego przedstawiciela psiego gatunku lepiej unikać spacerów w okolicach zbiorników wodnych.

Unikajmy także zakładania pupilowi metalowych obroży i łańcuszków.

Jeśli to możliwe unikajmy chodzenia po oblodzonych i posypanych solą chodnikach. Sól oraz chemikalia używane zimą do odladzania ulic i chodników potrafią być niestety „zabójcze” dla psich łap. Mogą powodować powstanie bolesnych pęknięć, podrażnień a nawet trudno gojących się ran.

Pamiętaj przed spacerem o zabezpieczeniu psich łapek np.: wazeliną kosmetyczną czy oliwką dla dzieci.

Można także zadbać o regularne wycinanie długich włosów między palcami łap. Oblepione zlodowaciałym śniegiem zdecydowanie utrudniają zwierzakowi poruszanie się.

Zadbajmy przede wszystkim o zdrowie naszego czworonoga, bezpieczeństwo i komfort w trakcie zimowych spacerów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *